Εκπαιδευτική επίσκεψη της Γ΄ τάξης στο Λαογραφικό Μουσείο Διδυμοτείχου και στα Εκκοκκιστήρια Ερυθροποτάμου

Την Πέμπτη 16-11-2023 οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Διδυμοτείχου , όπου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ο κύκλος του Βαμβακιού» και γνώρισαν τον τρόπο καλλιέργειας και επεξεργασίας του βαμβακιού στο παρελθόν. Στη συνέχεια μετέβησαν στα Εκκοκκιστήρια Ερυθροποτάμου στο Ελαφοχώρι, όπου ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις του εργοστασίου και παρακολούθησαν τον σύγχρονο τρόπο επεξεργασίας του βαμβακιού. Οι μαθητές περάσανε καταπληκτικά και συλλέξανε μοναδικές εμπειρίες!

Ευχαριστούμε την Πρόεδρο του Λαογραφικού Μουσείου Διδυμοτείχου, κα. Χρυσούλα Τσακιράκη-Κυρούδη και τα μέλη, κα. Μπούρα Αθανασία και Ζαφειροπούλου Χρύσα, καθώς και τον ιδιοκτήτη των Εκκοκκιστηρίων Ερυθροποτάμου κ. Απόστολο Τσομπανούδη, που με τη ζεστή φιλοξενία τους και την ενημέρωση που παρείχαν, βοήθησαν σημαντικά να επιτευχθούν οι μορφωτικοί και παιδαγωγικοί στόχοι της διδακτικής επίσκεψης των μαθητών μας.